Znajdowanie pieniędzy

Bez kategorii — 15.01.2011, 11:25

W najbliższym czasie w sosnowieckiej Radzie Miejskiej odbędzie się dyskusja i głosowanie nad projektem budżetu miasta na rok bieżący, przygotowanym przez prezydenta Kazimierza Górskiego. Jej leitmotivem będzie zapewne poszukiwanie pieniędzy na pokrycie wydatków bieżących oraz realizację inwestycji. Po ośmiu latach rządów prezydenta Kazimierza Górskiego Sosnowiec musi bowiem zaciągać pożyczkę, zarówno żeby zapłacić bieżące zobowiązania, jak i sfinansować inwestycje, które pod rządami K. Górskiego mogą być realizowane wyłącznie dzięki kredytowi.

W takiej sytuacji określeniem – wytrychem okazuje się być „znajdowanie pieniędzy”. Co i rusz ktoś mówi, że pieniądze „muszą się znaleźć”, czy też uspokajająco – „na pewno znajdziemy”, albo chociaż z nadzieją – „będziemy szukać”. Podobno „pieniądze leżą na ulicy i wystarczy tylko je podnieść” więc teoretycznie z ich znajdowaniem władze nie powinny mieć problemu. Praktyka jednak pokazuje, że o ile przedsiębiorcom przychodzą do głowy różne pomysły gospodarcze, wobec których możnaby całkiem sensownie użyć określenia – „znajdowanie pieniędzy na ulicy”, o tyle władza w dłuższej perspektywie ma tylko jedno źródło dochodów – podatki.

Jeżeli dzisiaj Prezydent i Rada Miasta znajdą pieniądze na sfinansowanie niedoboru, inne niż z podatków – na przykład z obligacji czy kredytu, oznaczać to będzie, że spłata tych zobowiązań i tak nastąpi z naszych podatków, tyle że w późniejszym terminie. Nawet osławione dotacje unijne pochodzą z podatków, tyle że transferowanych via Warszawa i Bruksela, z potrąceniem należnych prowizji dla urzędników szczebla krajowego i unijnego oraz specjalistów od ich przyznawania oraz pisania wniosków. Władza po prostu nie posiada umiejętności zamieniania piasku w złoto i chociaż władza centralna może dodrukować pieniądze, nie będzie to jednak niczym innym, jak podatkiem inflacyjnym. Ewangeliczne „szukajcie a znajdziecie” brzmi w tym kontekście niestety jak sarkazm – owym miejscem znalezienia nieodmiennie stają się bowiem nasze kieszenie.

Cóż zrobić…? :)

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Subskrybuj kanał RSS dla komentarzy.

Skomentuj

XHTML: Możesz używać następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter