Uroczyste otwarcie Konsulatu Bangladeszu w Sosnowcu

Bez kategorii — 21.06.2010, 21:43

W piątek uczestniczyliśmy z żoną w uroczystości otwarcia Konsulatu Bangladeszu w Polsce, które odbyło się w Teatrze Zagłębia. Ambasador, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych, konsulowie innych państw, przedstawiciele władz, przedsiębiorcy współpracujący z Bangladeszem i Indiami uczestniczyli w uroczystości otwarcia placówki dyplomatycznej w Sosnowcu

Ładne, dostojne przemówienia, występy zespołów regionalnych, kwiaty i symboliczne przekazanie dokumentów potwierdzających przyjęcie przez władze RP listów uwierzytelniających nowego konsula – Pana Mohammeda Omara Faruque. Dla Sosnowca to wyróżnienie – wcale nieprzypadkowe. Gdyby nie uroda Sosnowiczanki, nasz nowy konsul pewnie do Sosnowca by nie trafił :) – o czym dowcipnie wspomniał przemawiający podczas uroczystości przew. RM Daniel Miklasiński. Całkiem zgrabnie przemawiał także wiceprezydent Łukawski. Po uroczystości w TZ, część gości przeniosła się do restauracji nowego konsula, gdzie mieliśmy okazję podegustować potraw o egzotycznych smakach.

Instytucja konsula honorowego pokazuje, że można oprzeć służbę dyplomatyczną państwa na działaniach osób prywatnych, co ewidentnie obniża koszty funkcjonowania przedstawicielstw dyplomatycznych. Gratulacje dla Pana Konsula i życzenia udanych biznesów dla przedsiębiorców z Polski i Bangladeszu, wymiany kulturalnej i turystycznej.

1 komentarz »

130

Komentarz by Jan Gutorski

12.09.2010, 12:36

Instytucja konsula honorowego jest piękną ideą. Jednak z funkcjonowaniem konsulatów, a zwłaszcza honorowych bywa różnie, co kilka lat temu pokazał „Dziennik Zachodni”. Mam swoje doświadczenia z tego typu placówką i stwierdzam, że oparcie działania placówek dyplomatycznych na działaniach osób prywatnych jest bez sensu: działalność ta trwa dopóki jest w tym interes konsula (najczęściej przedsiębiorcy) – o uzyskaniu informacji, nie mówiąc o pomocy można jedynie pomarzyć.

Subskrybuj kanał RSS dla komentarzy.

Skomentuj

XHTML: Możesz używać następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter