Opinia o realizacji kontraktu przez Dyrektora Szpitala
W dniu dzisiejszym przekazałem Panu Prezydentowi moją opinię dotyczącą wypełnienia kontraktu przez Dyrektora Swobodę. Oto ona:
Sz. P. Kazimierz Górski
Prezydent Sosnowca
Uprzejmie dziękuję za uzupełniającą odpowiedź na interpelację dotyczącą kontraktu dyrektora szpitala z dnia 25.11.2009r i przekazanie w załączeniu pisma dyrektora.
Czuję się w obowiązku zwrócenia Panu Prezydentowi uwagi na to, iż przedstawione przez Pana Dyrektora Z. Swobodę dane oznaczają brak realizacji przez Dyrektora jedynego, wymiernego zadania postawionego mu w kontrakcie, zapisanego w par. 3 pkt. 10 kontraktu tj… „… obniżenie poziomu zobowiązań wymagalnych do 31 marca 2009 roku w stosunku do poziomu tych zobowiązań istniejących w dniu podpisania kontraktu” tj. 14.05.2008r. Takiej treści zadania podjął się Pan dyrektor podpisując kontrakt i próba jego reinterpretacji na niezbyt rzetelnie moim zdaniem konstruowane wskaźniki procentowe jest w mojej opinii dalece spóźniona. Według informacji przedstawionej przez Dyrektora, zobowiązania te na dzień 31 maja 2008 wynosiły 2.720.557,82, a na dzień 31.03.2009 wynosiły 3.418.646,55 co oznacza wzrost o 25%. Na koniec września 2009 roku wartość tych zobowiązań wyniosła 5.955.845,46 co stanowi wzrost o 119% w stosunku do punktu wyjścia – czyli końca miesiąca, w którym Pan Dyrektor Swoboda objął swoją funkcję. Pozostałe zadania mają charakter uznaniowy, natomiast ten jedyny, bardzo ważny, określony liczbowo warunek nie został przez Dyrektora wypełniony.
Dodatkowo zastosowanie przez Pana Dyrektora, skonstruowanych przez niego samego wskaźników procentowych, mających przedstawić rzeczywistość w lepszym świetle niż jest to w istocie, musi niestety budzić zaniepokojenie co do rzetelności autora.
W swej argumentacji przytacza on przychód szpitala „od początku jego działania do końca maja 2009” – nie oznaczając daty, którą przyjmuje on jako ów początek i jakie składowe bierze pod uwagę (oddziały wchodzące w skład byłych: 1, 2, 3). Pomija wyliczenie składnika procentowego według zaproponowanego przez siebie samego wzorca dla 30 września 2009 roku, prawdopodobnie ze względu na jego niekorzystną dla siebie wartość. Nie uzasadnia dlaczego dla obliczenia średniomiesięcznych wartości przychodów nie przyjął pełnego roku kalendarzowego, co wymagałoby dodatkowo informacji o tym czy nie nastąpiły przesunięcia czasowe w istotnych rozliczeniach z NFZ, w stosunku do porównywalnych okresów, bądź inne istotne okoliczności. Wyjaśnienia te zawierają dodatkowo również widoczne pomyłki dat dla przytaczanych danych.
Decyzja w sprawie powierzenia kierowania szpitalem i płynąca z tego odpowiedzialność ciąży na osobie Pana Prezydenta. Moją zaś rolą – radnego jest zwrócenie uwagi na istotne fakty i okoliczności dotyczące sposobu zarządzania szpitalem, co niniejszym uczyniłem – prosząc o wzięcie ich pod uwagę przy podejmowaniu ważnych decyzji w sprawie szpitala i całego miasta.
Krzysztof Haładus