Obligacje tylko na inwestycje z dotacją

Bez kategorii — 20.01.2011, 15:12

Za tydzień odbędzie się sesja Rady Miejskiej Sosnowca, na której rozpatrywany będzie prezydencki projekt budżetu miasta na rok bieżący. Głosowanie może zakończyć się jednym z trzech rozstrzygnięć: przyjęcie, przyjęcie z poprawkami bądź odrzucenie projektu. Jeżeli Prezydentowi uda się „pozyskać” kilku radnych do uzyskania większości, wówczas budżet zostanie przyjęty bez poprawek, co chyba jednak jest mało prawdopodobne. Dlaczego radni mieliby przyjąć budżet z poprawkami lub go odrzucić? Otóż ze względu na obiektywne, ogólne procesy gospodarczo-demograficzne, jak i z powodu wieloletniej polityki władz lokalnych, finanse sosnowieckiego samorządu znajdują się na spadającej równi pochyłej, przy czym już drugi rok z rzędu znajdujemy się poniżej zera i tendencja ta wydaje się być niestety trwała.

Przedstawiony przez prezydenta projekt nie zawiera planu wystarczających działań dla zmiany tego trendu i przyjęcie go w takim kształcie stanowiłoby przyzwolenie dla funkcjonowania na koszt przyszłych pokoleń, co przecież prędzej czy później musi doprowadzić do katastrofy. Kolejnym pokoleniom pozostanie zaś nie tylko konieczność doprowadzenia do natychmiastowego zbilansowania wydatków bieżących, ale dodatkowo spłaty zadłużenia, zaciągniętego przez poprzedników.

W zdrowej rodzinie czy społeczeństwie, ludzi którzy stale zwiększają zadłużenie, bez realnych perspektyw poprawy sytuacji nazywa się jasno: lekkoduchy, wydrwigrosze, utracjusze, lekkomyślni. Nie sądzę aby do takiego grona chcieli dołączyć radni kolejnej kadencji, co daje nadzieję na ich konstruktywne stanowisko. Mnie najbardziej podoba się propozycja zaakceptowania tych inwestycji, na które udało się uzyskać dofinansowanie zewnętrzne czyli: „obligacje tylko na te inwestycje, do których są dotacje zewnętrzne w wysokości minimum 40%. Pozostałe inwestycje zaakceptujemy wówczas, gdy prezydent wypracuje i wskaże bezpieczną nadwyżkę przychodów bieżących nad wydatkami bieżącymi – choćby w ciągu roku dokonamy nowelizacji budżetu.”

Czy w Radzie Miejskiej znajdzie się większość dla takiego konstruktywnego rozwiązania?

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Subskrybuj kanał RSS dla komentarzy.

Skomentuj

XHTML: Możesz używać następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter