O emisji obligacji

Bez kategorii — 28.08.2009, 14:10

33.000,- kosztowała podatników analiza ekonomiczna zamówiona przez Pana Prezydenta w związku planowaną emisją obligacji, sprowadzająca się w praktyce do rozpisania na raty, spłaty obligacji. Pan skarbnik wyjaśnił dodatkowo, że firma zewnętrzna ma zawsze inne spojrzenie i dzięki temu jest to cenne potwierdzenie własnych przemyśleń i wiedzy na ten temat, a podobne analizy podatnicy finansowali także przy poprzednich emisjach. Powtórnie przywołał też bliżej nieokreślone „zasady etyczne”, które były przyczyną nie udzielenia odpowiedzi od razu na komisji, wyrażając też pretensje, że mój wpis rzucił na niego jakieś podejrzenia. Ja muszę z przykrością przyznać, że w istocie, nie tylko że podejrzewam Pana skarbnika i Prezydenta o coś bliżej nieokreślonego, ale stawiam zarzut, że zamawiając ekspertyzy i opracowania, które nie są niezbędne – działają w sposób niegospodarny powierzonymi im przez mieszkańców środkami.

Przy tej okazji główny argument, dla którego nie poparłem emisji obligacji. Otóż uważam, że ewentualne zaciągnięcie długu przez gminę powinno nastąpić jedynie w przypadku inwestycji, której celem będzie istotna poprawa funkcjonowania pewnego segmentu miasta – związana z uruchomieniem nowych możliwości dla mieszkańców. Mogłaby to by być np. budowa ważnego mostu, jakiejś drogi uruchamiającej nowe tereny, uzbrojenia terenu itp. – przynosząca wyliczalne w określonym czasie korzyści ekonomiczne lub znaczną poprawę jakości życia dla mieszkańców.

Planowana emisja rozejdzie się natomiast na remonty w roku przyszłym, których będziemy mieli wysyp w roku wyborczym, a które powinny być finansowane z wolnych środków z lat ubiegłych i bieżących przychodów, a której kosztem będzie brak możliwości istotnych inwestycji, w tym z dofinansowaniem zewnętrznym, w dalszym okresie czasu.

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Subskrybuj kanał RSS dla komentarzy.

Skomentuj

XHTML: Możesz używać następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter