„Musimy zrobić wszystko”

Bez kategorii — 1.04.2011, 15:43

„Musimy zrobić wszystko aby zatrzymać profesorów w kraju” – powiedziała młoda dziennikarka w wiadomościach jednej ze stacji telewizyjnych. Ja rozumiem, że młodej kobiecie imponuje wykształcenie i prestiż otaczający naukowców i przyjmuję, że jej deklaracja jest szczera i żarliwa. Że jeśliby któryś z naukowców zamierzał opuścić naszą ojczyznę, to naprawdę gotowa jest zrobić wszystko aby zmienić jego decyzję.

Ja także szanuję wiedzę posiadaną przez wielu naukowców i uważam, że ludzie nauki są ważni dla całego społeczeństwa. To z czym zżymam się słuchając takich apeli to, w mojej ocenie, przesada w jaką w wielu przypadkach popadają dziennikarze, relacjonując różne wydarzenia. Szczególnie razi mnie owo „wszystko”. Oczywiście nie chodzi o zasugerowany przeze mnie nieco ironicznie obraz młodej wolontariuszki, „gotowej na wszystko aby zatrzymać…”.

Domniemywam bowiem, że dziennikarka nie tyle miała na myśli własne poświęcenie w dziele zatrzymywania naukowców w kraju, być może nawet zupełnie nie brała tego pod uwagę, że ona sama mogłaby w praktyce przyczynić się do tegoż dzieła. W istocie reporterka niedwuznacznie sugerowała, że to społeczeństwo powinno zrobić owo wszystko, co jak rozumiem miałoby oznaczać stworzenie lepszych warunków do życia i rozwoju, co z kolei tłumaczy się bardzo prosto, a mianowicie: większe zarobki i więcej pieniędzy na utrzymanie uczelni i granty badawcze.

Wszystko to pięknie i ładnie brzmi, tylko czy rzeczywiście Pani redaktor gotowa jest do obniżenia swojej pensji powiedzmy o 10%, aby zmniejszyć liczbę naukowców opuszczających Polskę? Albo czy na przykład nie byłaby gotować zmniejszyć o kolejne 10% swojej pensji, abyśmy mogli wreszcie mieć służbę zdrowia na odpowiednim poziomie i uratować życie iluś ludziom, którzy dzisiaj czekają w kolejce, bo w systemie nie ma wystarczających pieniędzy? A czy budowa autostrad i modernizacja kolei nie jest na tyle ważna, aby poświęcić kolejne 10%? Itd. itd…

Otóż, proszę najmocniej o wybaczenie, ja nie jestem gotów zrobić WSZYSTKIEGO, aby zachęcić naukowców do pozostania w Polsce. Mając świadomość wagi jaką odgrywają oni dla społeczeństwa, uważam, że przy całym należnym szacunku dla tej grupy społecznej, nie można wymagać od pozostałej części społeczeństwa, ani nie należy nawoływać do tego, by część ta zrobiła wszystko dla swej elity.

„Powinniśmy natomiast zrobić wszystko” aby przywrócić wartość słowom. :)

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Subskrybuj kanał RSS dla komentarzy.

Skomentuj

XHTML: Możesz używać następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter